Как правильно выбрать керамическое сопло для TIG горелки?

Керамічне сопло призначене для спрямування захисного газу у зону зварювання та обмеження його поширення поза  довколашовної зони. Таким чином створюється газова захисна атмосфера, яка унеможливлює попадання повітря до гарячого металі шва.

Всі сопла для зручності мають цифрове маркування.  Використовується світовий стандарт цифрового маркування - від 4 до 12, за винятком номера 9 (сопла з номером 9 не існує).

В основі маркування сопла за діаметром вихідного отвору лежить англійська метрична система. Тому для того, щоб зрозуміти, який діаметр отвору буде в міліметрах, потрібно номер сопла (наприклад, 5) помножити на 1/16 дюйма (близько 1.588 мм). Тобто, сопло №5 в міліметрах має діаметр 5 * 1.588 = 7.94 мм. Після округлення отримуємо 8 мм.

Кожне сопло з розмірної лінійки номерів 4-12 має свій вихідний діаметр: від 6,5 мм до 19 мм. Чим більше діаметр сопла, тим більший діаметр вольфрамового електроду ви можете використовувати. Ця залежність має просте пояснення – для зварювання більш товстого металу потрібен вольфрамовий електрод більшого діаметру, а значить, зону захисту зварного шва теж потрібно збільшити. Особливо важливо про це пам'ятати, якщо ви здійснюєте коливальні рухи при зварюванні або виконуєте стикове зварювання деталей зі скосом крайки 45°.

Керамічні сопла можна розділити за двома типами: класичні сопла та сопла для газової лінзи. У свою чергу кожен тип сопел може бути класичної довжини та подовженим. Подовжені сопла маркуються латинською літерою «L» (L - перша літера слова «Long» та перекладається з англійської мови як «довгий»), наприклад, 4L,  5L, 6L і так далі. Слід пам’ятати, що приєднувальний розмір різьби у класичних соплах та соплах для газової лінзи різний і вони не взаємозамінні, те саме стосується сопел для різних типів пальника про які поговоримо нижче.

Керамічні сопла також поділяються за типом пальника. До найбільш поширених типів пальника належать:

  • пальники типу WP-17/ WP-18/ WP-26
  • пальники типу WP-9/ WP-20
  • пальники типу WP-12. 

Сопла пальників, що входять до однієї групи, взаємозамінні, наприклад, класичне сопло № 8 для пальника WP-17 можна встановити на пальник WP-18 або WP 26. Але зробити так само з іншими пальниками не вийде, наприклад, класичне подовжене сопло 4L для WP-26 не замінить аналогічне для пальника WP-9 чи WP-12, хоча діаметр вихідного отвору у всіх трьох буде однаковий.

Поділитися :